منوی دسته بندی

انواع تست های روانشناسی

تست روانشناسی

تست روانشناسی روشی موثر برای سنجش سلامت روان است. نتایج گرفته شده از تست، توسط متخصصین بهداشت روان ارزیابی میشود. مقصود از متخصصان همان روانپزشکان، روانکاوان و روانشناسان می باشد. در واقع تنها  این افراد توانایی تفسیر و تشخیص میزان سلامت روانی فرد را توسط  ابزار سنجش دارند. ابزارهای سنجش روان فرد شامل موارد زیر می باشد.

 • پرسش های زنده و شفاهی از شخص
 • تکمیل کردن پرسشنامه ها
 • شرح حال مراجعه کنندگان  و مصاحبه با خویشاوندان آنها

متخصصان بهداشت با استفاده از این ابزارها سعی دارند تا دید بهتر و شفاف تری نسبت به مراجعه کنندگان خود داشته باشند. بنابراین  این اطمینان را داشته باشید که قرار نیست مورد قضاوت توسط فردی قرار بگیرید پس در پر کردن فرم ها کاملا صادق باشید.

 ویژگی های کلی تست روانشناسی

معمولا تست روانشناسی شامل قوانین و قواعد خاصی از  شروع  تا پایان آزمون است. این ویژگی ها  و قواعد شامل موارد زیر است.

 • در ابتدا درمانجو را از لحاظ یک یا چند ویژگی رفتاری مورد آزمایش و سنجش قرار می گیرد. این ویژگی ها ممکن است شامل اضطراب،‌ استرس و افسردگی باشد.
 • تست روانشناسی از سیستم پاسخ و پرسش علمی بر اساس دانش آماری، پیروی می کند و این تست ها از نظر ترتیب بندی سوالات،‌ پاسخ ها، نمره دهی ها و نتایج کاملا پیشرفته و علمی هستند.
 • پس از کسب نتایج آزمون می توان به تنظیم هنجارهای آماری شرکت کنندگان در آزمون پرداخت. به این کار استاندارد سازی و یا هنجاریابی نیز می گویند.
 • برعکس آزمون های سرگرمی در مجله ها و برخی از سایت ها ،‌ تست روانشناسی علمی با سخت گیری و بررسی آزمایش می شود تا از طریق آنها تشخیص های درستی نیز انجام گرفته شود.

کدام تست روانشناسی قابل اعتماد است؟

از نظر علمی، تست روانشناسی برای اینکه نتیجه ی قابل اعتمادی داشته باشد باید شامل سه ویژگی باشد این ویژگی ها عبارت هستند از:

واضح و شفاف باشد.

به عبارتی آزمون باید  برای سنجش دقیق همان چیزی که ساخته شده است به کار رود. برای مثال آزمون هایی که برای سنجش استرس در دست روانشناسان گذاشته میشود باید میزان استرس درمانجو را بسنجد نه افسردگی و سایر بیماری ها را، به این ویژگی روایی داشتن آزمون نیز می گویند.

با ثبات باشد.

به معنای این است که تست روانشناسی باید پایدار و منسجم باشد. یعنی اگر همان تست را به صورت مکرر،‌ در زمان های گوناگون از همان فرد گرفته شود. نتایج به دست آمده با یکدیگر همسان باشد.

استاندارد سازی شده باشد.

به معنای استفاده از استانداردها با هدف مقایسه کردن نتایج آزمون افراد متفاوت است. در واقع برخی از تست های روانشناختی برای جوامع خاصی تعبیه شده اند برای اینکه بتوانیم آن را در جوامع خود استفاده کنیم نیاز داریم تا تغییراتی را در پرسشنامه ی آزمون انجام دهیم چرا که مسائل فرهنگی و اجتماعی بسیاری از کشورها با یکدیگر متفاوت است.

انواع تست روانشناسی

در حالت کلی تست روانشناسی به چهار دسته تقسیم می شود این دسته ها شامل موارد زیر هستند.

سنجش بالینی

از مهم ترین نوع تست روانشناسی، میتوان به سنجش بالینی اشاره کرد. در اصل سنجش بالینی جز اصلی روند درمانی در روانشناسی  است. با انجام تست بالینی، تمام اطلاعات مربوط به خانواده و شخصیت فرد را در  اختیار روانشناس و مشاور قرار می دهید. انجام مصاحبه بالینی حدود دو ساعت طول میکشد. امروزه شما میتوانید پشت سیستم بنشینید به تمام سوالات به راحتی پاسخ دهید و به صورت مجازی و آنلاین مسیر درمان خود را طی کنید.

سنجش هوشی و فکری

ارزیابی ضریب عملکرد فکری یا همان آی کیو،  ساختاری نظری  است که  از طریق آن هوش عمومی اندازه گیری میشود. اما توجه داشته باشید که تست های هوش میزان واقعی هوش را اندازه گیری نمی کنند بلکه به بررسی اجزای مهم هوش مانند میزان تمرکز ، تفکر  و نیز  فاکتورهای مهم دیگر میپردازند. تست های هوش معمول ترین تست ها در جهان هستند که خود شامل دو گروه هستند

 • تست هوش معمولی: با استفاده از مقیاس های استنفورد-بینه و وکسلر انجام گرفته میشود.
 • تست عصب روانشناختی : این تست برای افرادی که در اثر سانحه دچار ضربه ی مغزی شده اند به کار می رود.

سنجش شخصیت

تست شخصیت در مقایسه با سایر تست ها کمی پیچیده تر است. و خود شامل دو نوع است

 • سنجش شخصیت به صورت عینی یا تصویری: از بارزترین تست های شخصیت شناسی عینی میتوان به   MMPI-2اشاره کرد. این تست برای اندازه گیری اختلال عملکرد شخصیتی فرد انجام گرفته میشود و نیز به بررسی ویژگی های شخصیتی نظیر پارانویا، درونگرایی،‌ زنانگی و مردانگی و… می پردازد.
 • سنجش شخصیت به صورت بصری: از مشهورترین تست های روانشناسی بصری می توان به   Rorschach Inkblot Testاشاره کرد. در این آزمون 5 کارت مرکب سیاه و سفید و 5 کارت مرکب رنگی وجود دارد. ابتدا این کارت ها را به فرد نشان می دهند سپس از او می خواهند آنچه را مشاهده میکند، بازگو کند.

سنجش رفتاری

از طریق انجام تست رفتاری، روانشناس می تواند رفتارهای درمانجو را شناسایی کرده و به تغییر جهت آنها در مسیری درست کمک کند. پس از انجام تست های مکرر رفتاری، هسته ی اصلی ارزیابی رفتاری قابل تشخیص است. پرسشنامه های افسردگی، نمونه ای از تست های روانشناسی رفتاری هستند.

البته انواع دیگری از تست روانشناسی هستند که شامل استعدادیابی، شغل یابی، مهارت یابی و… هستند. 

تست آنلاین روانشناسی

با پیشرفت تکنولوژی، علم روانشناسی نیز تحت تاثیر آن، دچار تغییراتی شده است. به طوری که ارزیابی روانسنجی با سرعت و دقت بیشتری در دنیای مجازی صورت می گیرد. در سایت های زیادی شاهد تست آنلاین روانشناسی هستیم. در حقیقت با روی کار آمدن تست آنلاین روانشناسی،‌ مشکلاتی زیادی در زمینه ی تست روانشناسی  سنتی حل گردیده است. این تست ها دارای مزایای زیادی هستند. از مهم ترین مزایای آن ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • هزینه ی کمتری نسبت به آزمون های روانشناسی سنتی دارند.
 • ·        زمان تجزیه و تحلیل نتایج آزمون کم  است
 • خطای اندازه گیری نتایج آزمون کم  است.

از این رو شرکت های زیادی با استفاده از فناوری و اطلاعات، برای سرعت بخشیدن به دقت و ارزیابی آزمون ها،‌ اقدام به طراحی تست آنلاین روانشناسی کرده اند. در تعریف کلی می توان گفت تست آنلاین روانشناسی یا آزمون الکترونیکی با فراهم کردن بستر مناسب برای هر فرد، سبب خود شناختی او می گردد. شما میتوانید هنگامی که در خانه هستید با استفاده از تلفن همراه یا کامپیوتر  به انجام انواع تست آنلاین روانشناسی بپردازید.

تفسیر نتایج تست آنلاین روانشناسی چگونه است؟

بررسی نتایج تست آنلاین روانشناسی،  به مراتب سریع تر از آزمون های آفلاین است. به طوری که افراد بلافاصله می توانند به مشاهده ی نتایج آزمونی پاسخ داده اند بپردازند. البته بعضی از سامانه های روانسنجی نیز به ارائه ی پاسخ های مفصل و کاملی پرداخته اند. افراد شرکت کننده در آزمون به آسانی می توانند از راهکارهای پیشنهاد شده توسط افراد متخصص در سامانه، به حل مشکلات رفتاری و توسعه ی خود بپردازند. در صورتی که مشکلات رفتاری آنها شدید باشد. سامانه آنها را به مشاوره ی حضوری با روانشناس و متخصص تشویق میکنند. بنابراین با توجه به مطالب ذکر شده تست آنلاین روانشناسی  موجب خود شناسی هر فرد با هزینه ی کم و سرعت بالا می گردد. از این رو پیش بینی میشود که تست آنلاین روانشناسی به بهبود رشد سلامت روانی و حرفه ای افراد جامعه کمک شایانی خواهد کرد. زیرا تست روانشناسی رایگان و مفید زیادی در سایت های معتبر قابل استفاده ی عموم مردم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *