منوی دسته بندی

تست MBTI (تست آنلاین ام بی تی آی)

MBTI

با تحلیل تست MBTI می توان دریافت که کار کردن در کدام محیط های کاری برای شما لذت بخش تر خواهد بود و شما شانس موفقیت در کدام مشاغل را دارید. تست شخصیت شناسی MBTI نقاط قوت و ضعف شما را نمایان می کند و نشان می دهد کدام محیط کاری متناسب با شخصیت شماست و شما در آن موفق تر هستید. همچنین تست MBTI به شما می گوید که در محیط کاری، چه کارهایی باید انجام دهید و چه مسائلی برای شما چالشی و هیجان انگیز خواهد بود.

تاریخچه تست MBTI

کاترین بریگز و دخترش ایزابل مایزر علاقه مند به کاربرد نظریه انواع شخصیت یونگ در دنیای واقعی بودند. کاترین فارغ التحصیل از کالج کشاورزی در قرن 19 بود. او می خواست با استفاده از تکنیک های علوم آزمایشگاهی،  به فرآیند تربیتی کودکان کمک کند. کاترین و ایزابل در طول جنگ جهانی دوم توانستند شاخصی را برای شناخت تفاوت های فردی توسعه دهند. آن ها دریافتند که می توان تستی را طراحی کرد که به وسیله ی آن مردم شخصیت خودشان را بهتر بشناسند و در آینده شغلی متناسب با شخصیت خود انتخاب کنند و همچنین زندگی شادتری داشته باشند.

کاترین مطالعات خود را در خصوص نظریه تیپ شخصیت شناسی گسترش داد. در سال 1932 در کتاب تیپ های روانشناسی نوشته روان شناس سوئیسی کارل یونگ، با استفاده از ایده های برونگرایی در مقابل درونگرایی، و فکری در برابر احساسی راهی نوین برای طبقه بندی افراد از نظر شخصیت ابداع کرد. ایزابل در دهه 1940 شروع به طراحی اولین تست کرد و آن را روی دوستان و خانواده خود انجام داد. آن ها این تست تا دو دهه بعد نیز ادامه دادند. در سال 1962 سازمان خدمات آموزشی به صورت رسمی  نسخه ی پژوهشی تست MBTI را منتشر کرد.

تست Myers–Briggs Type Indicator که به اختصار MBTI می گویند ابزاری برای شناخت علایق فرد می باشد. امروزه شرکت ها و مجموعه های بزرگ به دنبال بهره وری و کارایی هر چه بیشتر کارکنان خود می باشند. از این رو به دنبال نیروی انسانی با حداکثر کارایی در سازمان خود هستند. بدین گونه بخش منابع انسانی در هر سازمان بسیار با اهمیت و مهم می باشد. اگر بخش منابع انسانی بتواند با استفاده از روش ها و ابزارهایی، شخصیت افراد را بهتر بشناسد می تواند انتخاب کارکنان مؤثرتری داشته باشد. در نتیجه ی شناخت شخصیت افراد، علاوه بر احساس رضایت کارکنان و سازمان ، صرفه جویی در وقت و هزینه هم وجود دارد.

مزایای تست MBTI

 • شناخت ویژگی های فردی، نقاط قوت و نقاط ضعف هر تیپ شخصیتی برای رشد و بهبود شخصیت فردی
 • مشاوره رشته تحصیلی متناسب با تیپ شخصیتی فرد برای انتخاب رشته بهتر برای آینده کاریینده
 • مشاوره انتخاب شغل و حرفه ، متناسب با تیپ شخصیتی هر فرد برای داشتن احساس رضایت و انگیزه در کار
 • مشاوره در زمینه ی شخصیت افراد و تیپ شخصیتی فردی برای ازدواج و پیوند زناشویی جهت روابط هر چه بهتر افراد
 • مشاوره خانواده برای مشکلات افراد خانواده و شناسایی تیپ شخصیتی هر یک از اعضا خانواده
 • بررسی عملکرد هر تیپ شخصیتی در زندگی روزمره

 آزمون آنلاین MBTI، 80 سوال دارد و زمان پاسخگویی به آن 15 دقیقه است.

 آزمون آنلاین MBTI به این صورت است که 4 جفت طرز تفکر در افراد وجود دارد و افراد به 16 تیپ شخصیتی طبقه بندی می شوند .

 • سوال اول این است که شما چگونه انرژی خود را دریافت می کنید؟ دوست دارید که در خلوت و سکوت به سر ببرید یا در جمع و در ارتباط با مردم باشید؟
 • سوال دوم این است که شما بیشتر تمایل دارید که اطلاعات خود را با استفاده از حواس پنجگانه خود دریافت کنید یا از شواهد و الگوها این اطلاعات را کسب کنید؟
 • سوال سوم این است که شما تصمیم گیر هایتان را براساس واقعیات و اطلاعات شخصی انجام می دهید یا براساس افراد و آدم های درگیر ؟
 • سوال چهارم این است که سبک زندگی شما بر اساس ساختار یا نظم خاصی است یا بر اساس سازگاری با هر اتفاق و انعطاف پذیری با آن است؟

پاسخ به این 4 سوال تیپ شخصیتی شما را مشخص می کند؟

در تست شخصیت شناسی MBTI، 4 بخش مورد مطالعه قرار می گیرد:

 • دریافت انرژی
 • جمع آوری اطلاعات
 • تصمیم گیری
 • سبک زندگی

 برای هر کدام از بخش های بالا دو مورد را در نظر گرفته و برای درک بهتر این بخش ها به مقایسه آن می پردازیم

 1. دریافت انرژی : درون گرا (Introversion :I) / برون گرا (Extroversion :E)

با توجه به نظریه تست شخصیت شناسی MBTI ، درون گرا ها انرژی خود را با تنهایی و سکوت دریافت می کنند در حالی که برون گراها با استفاده از محیط اطراف خود این انرژی را کسب می کنند. افراد درون گرا محتاط و دیر جوش و تودار هستند. آنها علاقه چندانی به حضور دیگران ندارند. افرادی ساکت هستند که در نهایت از گفتگوهای دو نفره لذت می برند. در مقابل افراد برون گرا بسیار معاشرتی و زود جوش هستند و غالبا در هر گروهی به اظهار نظر و گفتگو می پردازند و ایده ها و نظرات خود را با همه به اشتراک می گذارند.

 • جمع آوری اطلاعات: حسی (Sensing :S)  / شهودی (Intuition :N)

بنابر نظریه‌ی تست شخصیت شناسی MBTI، افراد حسی علاقمند به اطلاعات و اعداد و ارقام واقعی و ملموس هستند. اما افراد شهودی علاقمند به دیدن تصاویر و یافت الگوها و الهامات و نظریات هستند.

 • تصمیم گیری: احساسی (Feeling :F) / منطقی (Thinking :T)

طبق نظریه‌ی تست MBTI، افراد احساسی تصمیم گیری هایشان را براساس احساسات و ارزش های درونی خود انجام می دهند در حالی که افراد فکری تصمیمات خود را بر اساس ارزش های سازمان انجام می دهند و احساسات خود را در آن دخالت نمی دهند.

 • سبک زندگی: منظم (Judging :J)  / منعطف (Perceiving :P)

طبق نظریه‌ی تست MBTI، افراد منظم قبل از شروع هر کاری برای آن برنامه ریزی دقیق  انجام می دهند و تصمیات خود را قبل از شروع کار می گیرند. اما افراد منعطف خیلی راحت تر با مسائل برخورد می کنند و و در صورت مواجه با موارد پیش بینی نشده انعطاف پذیری دارند.

حال تست شخصیت شناسی MBTI چندین تن از افراد مشهور را بررسی می کنیم:

 • بیل گیتس: برونگرا ، شهودی ، منطقی، منظم
 • اپرا وینفری: برونگرا، شهودی، احساسی، منظم
 • باراک اوباما: برونگرا، شهودی، منطقی، منعطف
 • استیون اسپیلبرگ: برونگرا، حسی، احساسی، منعطف
 • مارگارت تاچر: برونگرا، حسی، منطقی، منظم 
 • جان اف. کندی: برونگرا، حسی، منطقی، منعطف
 • والت دیزنی: برونگرا، شهودی، احساسی، منعف

تست روانشناسی ام بی تی آی، نشان دهنده سلامت روان یا خوب و بد بودن افراد نیست. به عبارت دیگر آزمون آنلاین MBTI به ما نمی گوید که کدام تیپ شخصیتی از دیگری بهتر است، بلکه آزمون آنلاین MBTI ، سازگاری هر فرد را محیط را متناسب با تیپ شخصیتی فرد بیان می کند

طبق آمار به دست آمده از هر 5 شرکتی که در لیست 1000 شرکت موفق مجله فورچن قرار دارد ، یکی از آن ها برای استخدام کارکنان خود از این تست روانشناسی ام بی تی آی استفاده کرده اند. امروزه درآمد تست روانشناسی ام بی تی آی در محیط های کاری تا حدود 2 میلیارد دلار افزایش داشته است.

تست روانشناسی ام بی تی آی یکی از پرکاربردترین تست های شخصیت شناسی در دنیا می باشد. تست شخصیت شناسی MBTI، بینش زیادی را در شخصیت افراد ایجاد می کند. تست MBTI در زمینه ی مشاوره شغلی، ازدواج و … به کار می رود. این آزمون آنلاین MBTI نقاط ضعفمان را به ما نشان می دهد که  با کار کردن روی آن ها می توانیم شخصیت خود را بهبود ببخشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *