منوی دسته بندی

تست آنلاین MMPI (ازمون شخصیت شناسی MMPI)

MMPI

در سال 1943 پژوهشگرانی به نام هاتاوی و مک کنیلی، در دانشگاه مینه سوتا بعد از پژوهش های فراوان یک آزمون شخصیت شناسی را طراحی کردند و به همین دلیل اسم آن را Minnesota Multiphasic Personality Inventory، به معنی تست شخصیت شناسی چند وجهی مینه سوتا گذاشتند. که مخفف آن تست MMPI می شود. آنها این آزمون را در قالب 504 سوال، با پاسخ بله و نه تدوین کرده بودند. اما آزمون دارای عبارات نامناسب، جملات نژادپرستی، اصطلاحات قدیمی و… بود.

به همین دلیل در سال 1982 اصلاحاتی  در آن انجام دادند و به عنوان تست MMPI 2 طراحی شد. این آزمون اصلاح شده شامل 704 پرسش بود که 550 آن پرسش های اصلی و 154 آن پرسش های فرعی بودند. و پاسخ ها بین گزینه های “درست” یا “غلط” بود.

پژوهشگران بعد از اجرای این طرح متوجه شدند، این تست برای شناسایی خلقیات بزرگسالان مناسب است. و حتی مدت زمان آن طولانی و درک محتوای آن برای نوجوانان سخت است. از این رو در سال 1989 تست MMPI-A  را مختص نوجوانان تدوین کردند. این آزمون شامل 478 پرسش بود.

دو آزمایش اصلاح شده امروزه کاربرد فراوانی برای شخصیت شناسی در آزمون های روانشناسی دارد. این تست می تواند هم به صورت فردی، هم گروهی گرفته شود. البته که طولانی بودن زمان این تست باعث شده آزمون های کوتاه تری از روی آن ساخته شود و استفاده از آنها نیز رواج پیدا کرده است.

کاربردهای تست MMPI

تست MMPI یکی از دقیق ترین آزمون های شخصیت شناسی در روانشناسی است، که کمک شایانی به تشخیص بالینی می کند. این آزمون با مشخص کردن ویژگی های شخصیتی افراد، در جهت تشخیص مشکلات فردی و رفتاری و همچنین مشکلات اجتماعی، عمل می کند.

این تست برای چند دسته از افراد مفید است:

 • استخدام افرادی که می خواهند مشاغل مهم و حساسی را دریافت کنند. مانند افسران پلیس، خلبانان هواپیما و…
 • کسانی که می خواهند ازدواج کنند یا مشکلات خانوادگی دارند.
 • تشخیص اختلالات رفتاری و روانی در افراد.
 • افراد خلافکار و تبهکار

مقیاس های روانی تست MMPI

تست MMPI دارای دو مقیاس روانی هستند که هر کدام چند زیر شاخه دارند: مقیاس های روایی و اعتبارسنجی، مقیاسهای بالینی.

مقیاس های روایی

 مقیاس های روایی عبارتند از:

 • مقیاس L دروغ سنجی یا وانمود به خوبی، که در آن فرد آزمون دهنده سعی دارد خود را بهتر از آنچه که هست معرفی کند. همچنین این مقیاس بیانگر کمال گرایی، تاریک اندیشی و خشکی شخص نیز هست. کسب نمره بالا در این مقیاس غیر قابل اطمینان بودن فرد، تشویش و اضطراب یا دو دلی فرد و یا بحران هویتی را نشان می دهد.
 • مقیاس F وانمود به بدی، که برعکس مورد قبل شخص آزمون دهنده اصرار دارد تا خود را بدتر از آنچه که هست به تصویر بکشد. این مقیاس بیانگر خود کم بینی فرد و پریشانی فکری است. کسب نمره بالا به معنی عدم همکاری شخص سنجش شده یا متوجه نشدن مفهوم سوالات از جانب وی است.
 • مقیاس K یا انکار، در مورد افرادی صادق است که گارد دارند و در طول مدت زمان آزمون حالت تدافعی به خود می گیرند و جواب های غیر واضح به سوالات می دهند. نمره پایین این مقیاس به معنی سخت گیری فرد در برابر رفتارهای دیگران و بدبینی او است. کسب نمره متوسط به معنی شخصیتی به هنجار و مورد قبول اجتماع است.

مقیاس های بالینی در تست MMPI

مقیاس های بالینی در تست MMPI خصوصیات شخصیتی را به ابعاد مختلف تقسیم بندی کرده و شخصیت فرد را در هر کدام از این ابعاد بررسی می کند. این مقیاس عبارتند از:

 • HS یا هیپو کندری که مربوط به خود بیمار انگاری فرد می شود. افرادی که در این بخش از آزمون نمره بالایی کسب می کنند، دائما احساس بیماری و درد در بدن خود دارند، در صورتی که در واقع از نظر جسمی هیچ مشکل خاصی ندارند.
 • D یا همان افسردگی که هر چه نمره شخص آزمون دهنده در این شاخص بالاتر باشد میزان افسردگی در وی بیشتر است.

نمره بالاتر در مقیاس افسردگی تست MMPI نشان دهنده میزان افسردگی است

 • HY مخفف هیستری، شاخص مربوط به افراد نمایشی است. یعنی فرد علاقه شدیدی به خود نمایی دارد و از خود واکنش های نمایشی بروز می دهد. نمره بالاتر در این شاخص نیز بیانگر هر چه بیشتر این شخصیت است.
 • PD که انحراف روانی اجتماعی است. در واقع نمره کسب شده در این شاخص نشان دهنده واکنش های ضد اجتماعی فرد آزمون دهنده است. این گونه افراد مستعد تبهکاری هستند، چون هیچ احساس پشیمانی در برابر کارهای خطایی که انجام می دهند، ندارند.
 • PT، ضعف روانی محسوب می شود. این شاخص نشان دهنده خستگی و وابستگی فرد از لحاظ روانی است. نمره بالا در این مقیاس نشان دهنده عدم تمرکز، اضطراب و بی قراری در فرد است.
 • SC به معنی اسکیزوفرنی، شاخصه مشخص کننده میزان اختلالات اسکیزوفرنیک در فرد مورد سنجش است. این گونه افراد گوشه گیر هستند و حتی در جمع احساس تنهایی می کنند. باور دارند هیچ کس توانایی درک آنها را ندارد و احساس بی ارزشی می کنند.
 • MA با منظور شیدایی خفیف، که کاملا برعکس افسردگی است. در این حالت فرد به جای اینکه دائما غمگین باشد، حالت شاد و پر انرژی افراطی دارد، بیش فعال است و عموما انسان بلند پرواز و حواس پرتی است. که این حالت را در اصطلاح روانشناسی شیدایی یا مانیا می گویند. امتیاز بالا در این شاخص، نشان دهنده همین حالت شیدایی است.
 • مردانگی و زنانگی، تنها مقیاس جنسی آزمون است که در تحلیل پاسخ تست MMPI  جنسیت فرد را مد نظر قرار می دهد. نمره بالا برای مردان در این شاخص احتمال مشکلات جنسی و فقدان تمایل معمول جنسی مردان را می دهد. و در مورد زنان، نمره بالا به معنی طرد زنانگی خویش و علایق مردانه می باشد.
 • PA مخفف پارانویا، مقیاسی است که گرفتن نمره بالا در آن به معنی عدم اعتماد به نفس و بدبینی شدید نسبت به نزدیکان است. این گونه اشخاص اصلا جنبه انتقاد را ندارند و در مقابل، خود انتقاد کننده های صریح و شدیدی هستند.
 • PI به معنی درونگرایی اجتماعی که در مورد مهارت های اجتماعی است. نمره کسب شده نشان دهنده سازگاری رفتار فرد با گروه و برونگرایی یا درونگرایی او است.
کسب امتیاز بالا در مقیاس پارانویا تست MMPI نشان دهنده بدبینی به دیگران است

آزمون آنلاین تست MMPI

آزمون آنلاین تست MMPI باعث می شود فرد از ویژگی های شخصیتی خود آگاهی پیدا کند. این آزمون برای دسترسی راحت تر کاربران به آن، بر روی سایت قرار داده شده است. و به خاطر سوالات طولانی ای که دارد و زمان زیادی که از مخاطب می گیرد به صورت کوتاه شده بر روی سایت قرار می گیرد.

کاربر می تواند با انتخاب بین گزینه های درست یا غلط به سوالات این آزمون پاسخ دهد و در نهایت با بررسی امتیازات خود در مقیاس های توضیح داده شده که در تفسیر آزمون آمده است، شناختی کلی در مورد خود به دست آورد.

اما نکته مهمی که در مورد این آزمون وجود دارد، این است که این سنجش یک آزمون پیچیده است. و تفسیر آن توسط فرد غیر متخصص ممکن است با اشتباهات و سوءبرداشت های زیادی همراه باشد. به همین خاطر بهتر است بررسی و تفسیر تست MMPI را به عهده روانشناسان و مشاوران متخصص گذاشت. آنها با بررسی پاسخ های فرد آزمون شونده و حتی بررسی علائم دیگر کمک به فهم درست تر و بهتر این آزمون می کنند. همان طور که افراد برای سلامت جسم خود اهمیت قائل هستند و مشورت با پزشک متخصص را از ملزومات سلامت جسمی خود می دانند. لازم است تا سلامت روانی خود را نیز مورد توجه قرار دهند و با گرفتن مشاوره و راهنمایی از متخصصان این رشته آن را تضمین نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *