منوی دسته بندی

تکنیک های بهبود رابطه عاطفی و زناشویی

یکی از سوالات متداولی که معمولاً پرسیده می شود، این سوال است که ما چگونه می توانیم رابطه خود را بهبود ببخشیم.  با توجه به اینکه انسان ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد،  رابطه عاطفی هر شخص با شخص دیگری متفاوت است.  در این مقاله قصد داریم راه‌های بهبود یک رابطه به صورت عمومی را مطرح  کنیم.

به یکدیگر خوب گوش کنید

 برای شروع  و امتداد یک رابطه خوب،  تلاش کنید که شنونده خوبی باشید.در واقع شما با شنیدن کامل وهمه جانبه صحبت های طرف مقابل بدون هیچ قضاوتی، رابطه خود را به سمت بهتری هدایت می کنید. شنیدن با گوش دادن صرف متفاوت است، ما در رابطه نیاز به گوش دادن فعال داریم. تلاش کنید موانع گوش دادن را از سر راه بردارید. موانعی مانند:  قضاوت کردن،  ذهن خوانی کردن و پیشداوری،  مرور کردن ذهنی یک راه حل در هنگامی که طرف مقابل شما صرفاً نیاز به شنیده شدن دارد، قطع کردن مکرر  صحبت طرف مقابل، نصیحت کردن،  سرزنش کردن و.. است.

منظور یکدیگر را از کلمات متوجه شوید

 هر کسی دنیای فکری خودش را دارد و مطئمناً منظورش از کلماتی که به کار می‌برد، متفاوت از منظور شماست. برای بهبود رابطه خود تلاش کنید تا منظور اصلی طرف مقابل را از کلماتی که به کار می‌برد را بپرسید.

از یکدیگر قدردانی کنید

  قدردانی کردن  به معنی نشان دادن توجه به اقداماتی است که طرف مقابل شما برای‌تان یا برای رابطه انجام میدهد.  وقتی شما به این اقدامات توجه مثبت نشان می‌دهید، طرف مقابل شما تشویق می شود تا باز هم این اقدامات موثر و مثبت را انجام دهد.

مقایسه کردن را کنار بگذارید

 یکی از سمی ترین رفتارهایی که رابطه را تخریب می کند، مقایسه کردن طرف مقابل، شرایط او و شرایط رابطه با دیگران است. این اقدام باعث می شود اعتماد به نفس طرف مقابل تخریب شود و نتواند عملکرد  مثبتی از خود نشان دهد. او را همینگونه که هست بپذیرید. همانطور که شما دوست ندارید او شما را با کسی مقایسه کند، شما نیز او را مقایسه نکنید.

اولویت بندی کنید

  یک رابطه سالم اولویت بندی های مفیدی دارد.  در درجه اول اولویت شما باید طرف مقابل تان باشد.  شما باید مرزی بین رابطه عاطفی و سایر ارتباط هایتان داشته باشید.  افرادی که نتواند این اولویت بندی را رعایت کنند،  متاسفانه همیشه یکدیگر را متهم به بی توجهی می کنند.

استقلال و وابستگی

 برای بهبود رابطه‌تان مرز متعادلی بین مستقل بودن و وابستگی به طرف مقابل داشته باشید. اگر بیش از اندازه به او وابسته هستید، او را خسته می‌کنید و اگر در مقابل، استقلال طلبی افراطی دارید، باعث فاصله گرفتن او از خودتان می‌شوید.

تحقیر نکنید

 فاجعه‌ای به نام تحقیرکردن می‌تواند بهترین روابط را نیز نابود کند! تحقیر کردن خودتان یا طرف مقابل به یک اندازه می‌تواند رابطه‌تان را تخریب کند. بنابراین برای بهبود رابطه دست از تحقیرکردن بردارید.

سرزنش کردن را کنار بگذارید

 اگر اشتباهی از طرف مقابل سر می‌زند، به جای سرزنش کردن، تلاش کنید تا گفتگوی موثر داشته باشید. در این گفتگو به او بگویید از رفتار انجام شده‌اش نارضایتی دارید و با هم باید به دنبال راه‌حل باشید.

هدف‌مند باشید

 یک رابطه سالم، رابطه‌ای است که در آن هدف وجود داشته باشد و در وهله دوم، هدف دونفر باهم یکسان باشد. درباره هدف‌های فردی و مشترک‌تان باهم صحبت کنید و اگر تفاوتی در اهداف می‌بینید، به اشتراک برسید.

برای یکدیگر احترام قائل باشید

 از دیگر مولفه‌های مهم در یک رابطه که باعث رشد آن می‌شود، احترام قائل شدن برای یکدیگر است. در درجه اول شما باید بتوانید برای خودتان احترام قائل باشید؛ سپس برای طرف مقابل، شخصیتش، نوع نگاهش به مسائل مختلف زندگی، احترام قائل باشید.

خانواده او، خانواده شماست

برای بهبود رابطه‌تان، باید این موضوع را بپذیرید که همانگونه که شما برای خانواده خودتان احترام قائل هستید و آنها را با تمام ضعف و قوت‌شان می‌پذیرید، خانواده طرف مقابل نیز دارای ضعف و قوت‌هایی هستند و باید آنها را همانگونه بپذیرید. طرف مقابل شما سالهاست که در آن خانواده حضور دارد و شما نیز به عنوان یک عضو جدید، باید تلاش کنید که آنها را طرد نکنید. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که خودتان و طرف مقابل با خانواده خودتان ارتباط مثبتی نداشته باشید، الگوی مثبتی در روابط خودتان را نیز نخواهید داشت؛ بنابراین به رابطه او و خانواده‌اش و خودتان با خانواده، دقت داشته باشید.

تفریح مشترک داشته باشید

وقتی یک زن و مرد یاد می‌گیرند که از بودن کنار یکدیگر حتی به اندازه نوشیدن یک چای، لذت ببرند، این رابطه، می‌تواند یک رابطه سالم باشد. در تعریفی که زوجین از تفریح کردن دارند، باید به اشتراکی برسند که بتوانند از کوچک‌ترین باهم بودن نیز لذت ببرند و لزوماً این تفریحات را محدود به رفتن به یک فضای تفریحی نکنند.

از یکدیگر به درستی مراقبت کنید

 مراقبت زوجین از یکدیگر به دو صورت است: مراقبت انتظامی که از دونفر نقش کنترل‌گر می‌سازد و این درست نیست؛ و مراقبت مشفقانه که به جای کنترل‌گری، دونفر به صورت کاملاً مهربانانه‌ای ازیکدیگر مراقبت می‌کنند. در مراقبت مشفقانه هیچ کدام از شما احساس نمی‌کنید که محدود شده‌اید و یا زندانی هستید؛ بلکه کاملاً از این مراقبت و حمایت لذت می‌برید.

در جمع دیگران کنار هم باشید

 علاوه بر اینکه وقتی کنار هم هستید در جمع باید از هم حمایت کنید اما کنارهم بودن لزوماً به معنی حضور فیزیکی نیست، بلکه منظور از این حرف این است که حتی اگر طرف مقابل در کنار شما نبود، در جمع خانواده و یا دوستان، از او حمایت کنید و اجازه ندهید کسی پشت سرش صحبت کند. این اقدام شما عزت‌ نفس او را افزایش می‌دهد.

دوست داشتن‌تان را نشان دهید

 به صورت کلامی و غیرکلامی، دوست‌داشتن‌تان را نشان دهید. همه انسان‌ها نیاز دارند تا دوست داشته شوند و دوست بدارند؛ بنابراین تلاش کنید تا این دوست‌داشتن را نشان دهید. با تایید، تشکر و قدردانی، احترام، استفاده از کلمات محبت‌آمیز و رفتارهای حمایت‌گرایانه می‌توانید این دوست‌داشتن را نشان دهید.

برای صحبت کردن و حل مساله، زمان اختصاص دهید

 وقتی دغدغه یا مشکلی بوجود می‌‌آید، تلاش کنید که زمانی را برای حل مساله اختصاص دهید. این کار نشان می‌دهد شما به رابطه اهمیت می‌دهید و برای حل مسائل خود ارزش قائل هستید. در ضمن مسائل یک رابطه باید به موقع حل شوند تا روی یکدیگر جمع نشوند.

مدیریت خشم را یاد بگیرید

 یکی از مهارت‌های بسیار مهم که باید هم در زندگی فردی و هم در رابطه عاطفی آن را بلد باشید، مدیریت خشم و پرخاشگری است. اگر شما نتوانید خشم‌تان را مدیریت کنید، متاسفانه تصویر خوبی از شما در رابطه ساخته نمی‌شود و به مرور زمان طرف مقابل یا از شما می‌ترسد و یا صمیمیت مطلوبی بین شما شکل نخواهد گرفت.

معذرت‌خواهی را یاد بگیرید

 اگر اشتباهی را مرتکب شدید، به جای حق به جانب بودن، به درستی معذرت‌خواهی کنید. مرحله بعد از معذر‌ت‌خواهی کردن، جبران کردن است. باید تلاش کنید که برای رضایت طرف مقابل از اشتباهی که انجام دادید، جبران کنید.

بدقول نباشید

 تمام تلاش خودتان را بکنید که به قول‌هایی که می‌دهید، پایدار و وفادار بمانید. مسئولیت قولی که دادید با شماست و وقتی به آن عمل نمی‌کنید، اعتماد طرف مقابل به شما گرفته می‌شود.

مسئولیت زندگی فردی شما با شماست

 همانطور که در موردهای بالاتر توضیح داده شد، شما باید مرزی بین استقلال و وابستگی به طرف مقابل داشته باشید، بنابراین مسئولیت زندگی فردی‌تان با خودتان است، نه با طرف مقابل. به جای فرافکنی کردن که او مقصر است، مسئولیت خطای رفتاری خودتان را برعهده بگیرید.

نق نزنید!

 به جای اینکه درباره مشکلات نق بزنید و غرغر کنید، درباره آنها صحبت کنید و به حل مساله برسید! حل مساله یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که باید در رابطه عاطفی و همینطور در زندگی شخصی‌تان یاد بگیرید.

یکدیگر را تنبیه نکنید

 زمانی که طرف مقابل کار اشتباهی انجام می‌دهد، او را به طریقه مختلف، تنبیه نکنید. این اقدام باعث می‌شود شکل رابطه شما تغییر کند و شما به عنوان یک تنبیه‌گر که با لجبازی طرف مقابل را طرد می‌کند، شناخته شوید.

تهدید نکنید

 اگر شما و یا طرف مقابل دائما این جمله را به کار ببرید که “تو را ترک می‌کنم” مطمئن باشید که این رابطه به صورت سالم و کارآمد پیش نخواهد رفت. تهدید کردن یکی از اشتباهاتی است که باعث می‌شود دائماً ترس از دست دادن فعال شود و صمیمیت رابطه را به خطر می‌اندازد.

باج ندهید

 اگر شما دائماً برای به دست آوردن توجه طرف مقابل و یا گرفتن خدمات در رابطه، به او باج بدهید، نشان می‌دهد رابطه شما سالم نیست. یکدیگر را با این باج دادن، کنترل نکنید.

دلخوری‌هایتان را به موقع بگویید

 هیچوقت اجازه ندهید که دلخوری‌ها روی هم جمع شود و این نکته را به خاطر داشته باشید که دلخوری شما روی پیشانی‌تان نوشته نشده است! باید آن را به طریقه صحیح به زبان بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *