منوی دسته بندی

مشاوره خانواده (حل مشکلات زندگی مشترک و فرزندپروری)

مشاور خانواده

هر شخص در زندگی، یک راهنما و یک رفیق نیاز دارد تا پشتوانه ای محکم برای تسکین درد های قلب و روح او باشد. هر فرد نیازمند به صحبت کردن در رابطه با مسائل روزانه، اتفاقات تلخ گذشته و یا برنامه هایی که برای آینده ی خود دارد، است. برای هم صحبتی و همنشینی، باید فردی قابل اعتماد و رازدار را برگزید تا مطمئن شد گفتگوهایی که در آن جمع دو نفره رد و بدل می شود را هیچ شخص سومی نخواهد فهمید؛ باید طرف مقابل که قرار است با او سخنی را در میان گذاشت شود، همواره همراه فرد باشد و او را راهنمایی و مشاوره دهد و به بهتر شدن لحظات و آینده ی فرد، کمک کند.در گذشته های دور، افراد برای رفع مشکلات شخصی و یا مشکلات خانوادگی خود، به ریش سفید و بزرگ محل یا فامیل پناه می بردند و از آنها برای بهبود زندگی خود کمک می خواستند. رفته رفته دیدگاه و سخنان این پناهگاه هایی که افراد را راهنمایی می کردند و از بینشی وسیع برخوردار بودند، از مغز آنها خارج شدند و در کتاب هایی کوچک جا شدند؛ این نوشته ها و کتاب ها در قالب رشته هایی برای تحصیل کردن و مدرک گرفتن، درآمدند.

یکی از رشته هایی که از مجموعه ی بزرگ علوم پزشکی و علوم انسانی استخراج شده است و به تنهایی دارای شاخه های گسترده ای است، رشته مشاوره خانواده است.

مشاور خانواده کیست؟

مشاور خانواده، آن شخص قابل اعتماد و رازداری است که به سخنان افراد مختلفی با جان و دل گوش می سپارد و با توجه به منطق و نبوغ ذهنی خود و آنچه در رشته ی تحصیلی خود از کتاب ها و اساتید دانشگاه یاد گرفته است، در اختیار افراد قرار می دهد و زندگی آنها را با راهنمایی های خود، دگرگون می کند.

مزایای مشاوره خانواده

مشاوره های خانوادگی و راهنما های شیوه صحیح زندگی، دارای مزایا و کاربرد های زیادی هستند که می توانند زندگی افراد را تغییر دهند و در آن تغییر بزرگ، نقش پررنگ و اساسی داشته باشند.

حال شما را با مزایای مشاوره خانواده و مشکلاتی که می توانند حل کنند، آشنا می کنیم.

  • گاهی افراد از درد و دل کردن و گفتن رازهای خود به خانواده و دوستانشان، واهمه دارند و برایشان سخت می باشد؛ از این رو می توانند با فردی غریبه و بی طرف که به تمام حرف های آنها گوش می دهد و مطابق با نیاز و مشکلشان، آنها را راهنمایی می کند، صحبت کنند و از مشاوره های او بهره ببرند.
  • ·        مشاوره خانواده، هم برای خانم ها و هم برای آقایان مناسب و کاربردی هستند و بدون محدودیت سنی و برای هر گونه مشکلی، آنها را راهنمایی و مشاوره می کنند و به افراد یاد می دهند که هر روزی بخواهند تغییر کنند و از نو زندگی خود را شروع کنند، دیر نیست.
  • ·        یک مشاوره خانواده خوب، از شیوه های مدرن و مطابق با روحیات هر شخص استفاده می کند تا به او راهکارهایی را بدهد که با انجام مکرر آنها، جواب دلخواه خود را بگیرد و به فردی شاد و آرام تبدیل شود.
  • مشاوره فقط برای حل اختلافات خانوادگی و اختلالات ذهنی افراد گوناگون نیست؛ بلکه یک مشاوره خانواده خوب، به افرادی که دچار مشکلات جسمی هستند و زمان های طولانی را در بیمارستان ها می گذرانند و نیاز به روحیه و تقویت جسم خود دارند نیز کمک می کنند، تا به خود باور داشته باشند و فیزیک خود را برای ادامه ی زندگی پر قدرت نگه دارند.
  • اختلافات بین زوج های جوان به این دلیل که یکدیگر را درست نمی شناسند و بدون تجربه پا به تغییری اساسی و بزرگ در زندگی خود می گذارند، در این دوره ای زندگی بسیار زیاد شده است. از جهت دیگر که مسئله را بررسی کنیم، دختران و پسران جوان امروزی، تحمل سختی جسمی و رنجش های روحی را ندارند به همین دلیل بیشتر از پدران و مادران خود دچار اختلاف و هنجارهای غیر قابل تحملی می شوند. پس اگر این زوج ها یکدیگر را دوست داشته باشند و بخواهند مجددا رابطه ای شیرین و ماندگار را شروع کنند، می توانند از یک مشاوره خانواده خوب، کمک بگیرند تا با راهنمایی های او، به شناخت درست از یکدیگر برسند.

مشاوره خانواده آنلاین

با گذر زمان و پیشرفت علم، مردم برای برقرای ارتباط و صحبت کردن با همنوعان و رازداران خود، روش های مجازی و آنلاین را انتخاب کردند. روش های مجازی و غیرحضوری، باعث می شود گفتگو ها رودررو صورت نگیرند و با این روش، حرف زدن راحت تر می شود و بدون نگاه کردن به چشم طرف مقابل، می توان بدون استرس و ترس، همه ی حرف های خود را بیان کرد.

در این دوره از زندگی و در این قرن مدرن، تمام کارهای روزانه ی افراد به صورت آنلاین و غیرحضوری انجام می شوند. مشاوره خانواده نیز، از فعالیت هایی است که به صورت مجازی و از طریق تلفن های همراه یا رایانه های رومیزی، انجام می گیرد.

از راه های ارتباطی غیرحضوری، می توان به مشاوره خانواده آنلاین که از طریق صفحات مجازی و سایت های اینترنتی صورت می گیرند یا مشاوره خانواده تلفنی که با استفاده از تلفن منزل با گوشی همراه صورت می گیرند، اشاره کرد.

در مشاوره خانواده تلفنی، مشاور و مراجعه کننده از طریق تلفن و به صورت صوتی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و راهکار های روانشناسی و درمانی، به فرد داده می شود و به راحتی می تواند تمام حرف ها و مشکلات خود را با مشاور در میان بگذارد.

در مشاوره خانواده آنلاین، ارتباطات گسترده تر است و راهکارهای بیشتری پیش روی فرد قرار می گیرند. در این طریقه ی مشاوره، مراجعه کننده می تواند به صورت صوتی، تصویری یا با فرستادن پیامک، با مشاور خود ارتباط برقرار کند و هر زمانی که دو طرف آماده ی حرف زدن باشند، برای صحبت کردن به سراغ تلفن همراه یا کامپیوتر خود می روند. همچنین مشاوره های آنلاین، گاهی به صورت عمومی و رایگان، در اختیار همه ی مردم قرار می گیرند و در صفحات مجازی و سایت های اینترنتی، پخش می شوند.  

بهترین مشاوره خانواده

در این جا می خواهیم با شما از ویژگی های مشاور خانواده خوب بگوییم تا بتوانید دست به انتخاب درستی از این بابت بزنید.

تخصص، مجوز و حرفه ای بودن

توجه داشته باشید به مشاوری اعتماد کنید که در ابتدا به طور قانونی مجوز داشته باشد و به صورت حرفه ای آموزش دیده باشد و همچنین در رابطه با مشکل شما دارای تجربه و تخصص باشد. مشاوره های با تجربه همیشه قبل از آمدن مراجعه کننده صحبت ها، یادداشت ها و مشخصات او را ریز به ریز می خوانند و خود را برای یک مشاوره دادن درست و کامل آماده خواهند کرد.

رضایت کامل مشتریان یا مراجعه کنندگان قبلی

سعی کنید با پرس و چو از اطرافیان یا کسانی که می دانید ممکن است درباره ی با این مشاوران برخورد داشته باشند دست به انتخاب بزنید، همچنین بسیاری از آن ها فرم رضایت را پس از هر جلسه به مراجعه کننده می دهند و جواب های آن را سرلوحه ی کارشان برای جلسات و میتینگ های بعدی قرار می دهند یادتان باشد این فرم را با صداقت و فکر کامل پر کنید.

ایجاد همدلی بین شما و مشاور

یکی از مهم ترین نکات ایجاد راحتی و همدلی میان دو طرف می باشد به صورتی که با پیشرفت و افزایش تعداد جلسات شما حس کنید می توانید به راحتی و بدون هیچ گونه مشکلی از احساسات خود حرف بزنید. یک مشاور خوب باید بتواند خود را به راحتی جای دیگران بگذارند تا بتواند حس مراجعه کننده ی خود را درک کند و برای مشکل او راه حل معرفی نماید. مشاوره خانواده باید شبیه یک دوست یا حتی عضوی از خانواده ی شما شود.

پیشرفت شما با جلو رفتن و افزایش تعداد جلسات

دقت کنید اگر در انتخاب مشاوره خانواده دقت کامل را به خرج بدهید باید با پیشرفت و جلو رفتن احساس آرامش و شادی بکنید، در هر لحظه ای از زمان که حس کردید این حس به شما دست نمی دهد بهتر است مشاور خود را قطع کنید، زیرا مهم ترین چیز حس خوب شما بعد از هر جلسه مشاوره است. این حس نباید زودگذر و موقت باشد. ادامه یا توقف جلسات مشاوره بدون شک حق طبیعی مراجعه کننده می باشد و در صورت نارضایتی یا ندیدن نتیجه ی مطلوب در ذهن خود به راحتی می تواند جلسات را متوقف کند.

در انتها باید بگوییم مشاور با تجربه و معروف لزوما به معنای مشاور خانواده خوب نیست، چرا که مهم ترین امر در این موضوع میزان وقت و پیگیری های مداوم مشاور خانواده می باشد. پس توجه داشته افرادی که برای مراجعه کنندگان خود احترام و وقت بیشتری قرار می دهند، قطعا نتیجه ی بهتری دارند تا کسانی که به دلیل تجربه یا معروفیت تعداد مراجعه کننده ی بیشتری دارند اما زمان کافی برای آن ها نخواهند گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *