منوی دسته بندی

مشاوره طلاق (میخوام جدا بشم)

مشاوره طلاق

یکی از معضلات اجتماعی که متاسفانه روز به روز در حال افزایش است طلاق است. طلاق  به معنی جدایی زن و شوهر به صورت شناسنامه­ای است که پس از آن زن و شوهر نسبت به هم تعهد قانونی و مسئولیتی ندارند. اما در انواع مشاوره نوعی مشاوره وجود دارد که توصیه می­شود زوجین پیش از طلاق گرفتن آن را تجربه کنند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با مشاوره طلاق آشنا کنیم که اگر خودتان یا اطرافیان تصمیم به جدایی دارید پیش از هرگونه اقدام جدی ابتدا از مشاوره طلاق استفاده کنید.

مشاوره طلاق به چه صورت انجام می شود؟

 زمانی که زوجین به مشاور خانواده مراجعه می‌کنند مشاور از آنها می‌خواهد در ابتدا مشکلاتی که باعث شده آنها به جدایی فکر کنند و این تصمیم را داشته باشند را مطرح کنند. از آنجایی که طبق آمار دادگاه­های خانواده، بیشترین میزان جدایی در سال‌های ابتدایی زندگی مشترک است، اگر زوجین به علت کمبود مهارت و یا اختلاف با خانواده­های یکدیگر به مشکلاتی بر خورده باشند، مشاور به آنها توصیه می­کند طی جلسات منظمی برای زوج­درمانی مراجعه کنند تا بتوانند مهارت­های لازم برای تداوم زندگی مشترک­شان را کسب کنند. این نکته مهم را در ابتدای جلسه به آنها می­گویند که به هیچ عنوان قرار نیست مشاور به جای آنها تصمیم بگیرد یا به اجبار زندگی کردن با یکدیگر را به آنها تحمیل کند. در جلسه مشاوره طلاق قرار است که اگر زوجین به این تصمیم جدی برای  خاتمه دادن به ازدواجشان رسیده‌اند، مشاور به آنها کمک کند تا با کمترین میزان آسیب از هم جدا شود، اما تا جای ممکن تلاش می­شود که ابتدا دنبال راه­حل­های مشترکی برای حل مسئله و مشکلات ارتباطی­شان باشند.

اما مشاوره طلاق صرفا مشاوره پیش از طلاق نیست. گاهی زوجین پس از اینکه طلاق خود را ثبت کردند، به دلیل سوگواری پس از طلاق، مشکلات با فرزند، مشکلاتی که از نظر مالی و اقتصادی دیدند نیز، به مشاور مراجعه می‌کند. بنابراین مشاوره طلاق در دو بخش مشاوره پیش از طلاق و پس از طلاق انجام می­شود.

در مشاوره طلاق به چه مسائلی اشاره می شود؟

در این قسمت به مسائلی که در مشاوره طلاق به آن اشاره می‌شود را معرفی می­کنیم.

  1. 1.      بررسی  اختلافات زوجین و علت های زیربنایی آن
  2. 2.      نیازهای حل شده در زوجین که باعث شده آنها به طلاق فکر کنند.
  3. 3.      بررسی وضعیت فرزندان اگر زوجین، والد نیز هستند
  4. 4.      نحوه تعامل پس از طلاق

 در مشاوره طلاق مهم است که مشاور بداند چه کسی اولین بار حرف جدایی و طلاق را پیش کشیده است و چه اتفاقی پیش از آن افتاده که یکی از زوجین یا هر دو برای طلاق تصمیم گرفتند. متاسفانه گاهی زوجین بدون آنکه برای طلاق آمادگی داشته باشند، از لحاظ عاطفی و نیز جسمانی از یکدیگر جدا می‌شوند و این مسئله روند جدایی شناسنامه آنها را نیز تسریع می‌کند. گاهی یکی از زوجین با طلاق مخالف است و به همین دلیل در مشاوره همراهی بیشتری دارد، اما اگر هر دو  نفر موافق با فرآیند طلاق باشند، اصولاً مشاور تلاش می­کند  زوجین را به صرف زمان بیشتری برای حل مسائل زندگی مشترک دعوت کند. تا زمانی که علت اساسی جدایی مشخص نباشد،  مشاوره طلاق به خوبی پیش نخواهد رفت. طلاق علت­های گوناگونی دارد و هدف اساسی مشاوره طلاق این است  براساس علت‌های مراجعه به دادگاه برای طلاق،  به زوجین کمک کند راه­حل­های غیر از طلاق را نیز بررسی کنید.

نیازهای اساسی که  در هر فردی وجود دارد اگر برطرف نشود، می تواند باعث احساس نارضایتی، افسردگی و حتی تصمیم برای طلاق شود؛ به همین دلیل مشاور از زوجین می­خواهد تا در رابطه با درخواست­ها و نیازهایی که دارند صحبت کنند تا بداند کدام نیاز در  آنها حل نشده است. اگر  دلیل مراجعه برای طلاق عدم رفع نیازها باشد، مشاور تلاش می­کند علاوه بر مشاوره زوج، مشاوره فردی را نیز انجام داد.

فرزندان پس از طلاق

 یکی از مشکلات عمده­ای که زوجین در هنگام طلاق مواجه می­شوند وضعیت حضانت فرزند، رفت­و آمد با همسر سابق که فرزند را در اختیار دارد، مسائل و مشکلات مشترک که برای فرزندشان پیش می آید و…  است. در مشاوره طلاق مشاور باید تلاش کند تا طبق سن و سال فرزند به والدین آموزش دهد. در واقع نقش زن و شوهر بودن پس از طلاق از بین می‌رود، اما نقش والدین همچنان پابرجاست، پس یکی از مزایای دریافت مشاوره پیش از طلاق این است که والدین بدانند وضعیت فرزندان پس از طلاق چگونه خواهد بود. برای اینکه طلاق زوجین با کمترین میزان آسیب برای خودشان و فرزندان­شان اتفاق بیفتد، به میزان زیادی باید تلاش شود تا درباره آینده فرزندان تصمیم­گیری درستی انجام شود. هر دو  والد موظف هستند حتی در صورت طلاق، حمایت خود را از فرزند اعلام کرده و مسئولیت­های او را بپذیرند و بار تربیتی مالی اجتماعی و… فرزند بر عهده یک والد نباشد. اگر فرزند در سنی باشد که بتواند خودش تصمیم بگیرد نزد کدام والد زندگی کند، در چنین حالتی والد دیگر نیز باید مسئولیت­های خودش را بپذیرد. گاهی زوجین زندگی اشتباه خودشان به دلیل وجود فرزندان ادامه می­دهند که باید این نکته را به یاد داشته باشند، گاهی کیفیت پایین زندگی  و ارتباطات خشونت آمیز بین والدین آسیب بیشتری نسبت به به فرزندان وارد می­کند.

علاوه بر مسئله فرزندان، نحوه تعامل با همسر سابق در مشاوره پیش از طلاق بررسی خواهد شد. برای مثال اگر زوجین مراودات مالی و یا شرکت‌های مالی یکدیگر نیز بودند باید تکلیف این ماجرا نیز مشخص باشد. یا اگر زوجین فامیل باشند نحوه رفت­وآمد پس از طلاق بسیار اهمیت پیدا می‌کند.

سوال مهم در جلسه مشاوره طلاق

یکی از سوالات مهمی که مشاور در جلسات مشاوره طلاق، می­پرسد این است که زوجین  چه تلاشی  تابه­حال برای رفع مشکلات خود انجام دادند. هدف این پرسش این است که مشاور مطلع شود زوج مراجعه کننده آیا به طلاق به عنوان یک راه­حل نهایی نگاه میکند یا پیش از مراجعه و مشاور راه­های زیادی را رفته­اند اما به نتیجه نرسیدند. اگر مشاور با زوجی روبرو شود که طلاق را راه اول و آخر خود می­دانند، برای آنها دوره آموزشی تدوین می‌کند تا راه­حل­های دیگر را نیز  امتحان کنند. برخی از زوجین از آسیب‌های ناشی از طلاق اطلاع ندارند و آنقدر با خشم و لجبازی خود درگیر هستند  که صرفا می‌خواهند جدا شوند. مشاور با  بیان انواع آسیب های پس از طلاق سعی می‌کند تا ذهن زوجین را به سمت تصمیم منطقی هدایت کند.

ارجاع از دادگاه برای مشاوره طلاق

 گاهی دلیل مراجعه به مشاوره طلاق ارجاع از سوی دادگاه خانواده است. در چنین حالتی زوجین تصمیم جدی خود را برای جدایی گرفتند و مشاور باید با سرعت بیشتری علت اختلاف آنها را متوجه شود. نکته جالب توجه این است که وقتی بسیاری از مراجعین ارجاع شده نزد مشاور برای طلاق می‌آیند به دنبال تایید گرفتن از مشاور برای دادگاه هستند تا سریع‌تر جریان طلاق خود را پیش ببرند، به همین دلیل کار مشاور برای این مراجعان کمی سخت تر است. شایان ذکر است که در حال حاضر مشاوره پیش از طلاق اجباری  شده است و تمامی زوجینی که برای طلاق مراجعه می‌کنند باید ۳ الی ۵ جلسه مشاوره اجباری را داشته باشد.

آیا پس از انجام مشاوره طلاق این امکان ادامه زندگی مشترک نیز وجود دارد؟

یکی از نکته­های مثبت مشاوره طلاق این است در اغلب اوقات زوجین به یکدیگر برمی­گردند و از طلاق منصرف می­شود اما این روال به هیچ عنوان به صورت زور و اجبار نیست، بلکه مشاور تمام تلاش خودش را می‌کند تا غیر از فکر و طلاق راه­حل­های دیگر را نیز انتخاب می­کند در واقع طلاق را به عنوان آخرین راه  نگاه کنند.

گاهی مراجعین نسبت به حقوق قانونی خود پس از طلاق و در حین طلاق آگاهی ندارد، بنابراین زمانی که تصمیم­گیری برای طلاق محرز می‌شود و زوجین تصمیم می‌گیرند که جدا شوند، مراجعه به مشاور حقوقی نیز توصیه می­شود.

ازدواج مجدد پس از مشاوره طلاق

 گاهی زوجین در گیرودار جدایی از همسر خود ایشان با شخص دیگری نیز آشنا شده است و تصمیم دارد پس از طلاق با او ازدواج کنند. در این شرایط توصیه می‌شود تا زمانی که تکلیف زندگی مشترک با همسر روشن نشده است، اقدام جدی برای ازدواج مجدد انجام ندهد و حتماً در این تصمیم اگر فرزندی دارند او را نیز در نظر بگیرند. علاوه بر این مشاوره این نکته را نیز یادآوری می­کند که پس از طلاق نیاز است تا ابتدا یک بازپروری فردی انجام شود و سپس وارد یک رابطه جدید شوند در واقع توصیه مشاوره به صبر بیشتر برای ازدواج مجدد است. همچنین توصیه اکید مشاور، دریافت مشاوره پیش از ازدواج برای ازدواج مجدد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *