منوی دسته بندی

نشانه های وسواس فکری را بهتر بشناسیم

نشانه های وسواس

وسواس فکری چیست؟ وسواس های فکری چه علائمی دارد؟ آیا از روی نشانه های وسواس می توان مطمئن شد که وسواس دارید یا خیر؟ تشخیص بیماری وسواس فکری باید توسط چه کسی انجام شود؟ راه های درمان وسواس چیست؟ آیا خود درمانی در زمینه بیماری های روحی و روانی پیشنهاد می شود؟

داشتن وسواس یکی از مشکلات روحی است که هر کسی ممکن است در دوره ای از زندگی خود به آن مبتلا شود. هر نوع بیماری، چه از نظر جسمانی و یا روحی برای خود علائمی دارد. در این مقاله ابتدا می خواهیم شما را با وسواس فکری و چیستی آن بیشتر آشنا کنیم. همچنین نشانه های وسواس فکری را با هم مورد بررسی قرار دهیم. در نهایت به این سوال که: “آیا من وسواس فکری دارم؟” نیز پاسخ دهیم. پس در ادامه همراه ما باشید تا شما را با علائم و نشانه های وسواس فکری بیشتر آشنا کنیم. در انتها نیز نحوه تشخیص و درمان را نیز مورد بررسی قرار می دهیم.

وسواس فکری به چه معناست؟

قبل از هر چیز شما را با معنی و مفهوم وسواس فکری ( به اختصار OCD ) آشنا می کنیم. خوب است وسواس فکری را بشناسید تا در صورت بروز چنین مشکلی برای شما یا اطرافینتان راحت تر بتوانید به خود یا دیگران کمک کنید. به طور کلی افکاری که به صورت ناخواسته و استرس زا به سراغ فردی می آید را وسواس فکری می گویند. وسواس های فکری ممکن است جنبه ژنتیکی داشته باشد. مثلا از پدر یا مادر به فرزند ارث رسیده باشد. لازم است بدانید هر فکری که به ذهن شما خطور می کند جزو وسواس های فکری نیست. در ادامه شما را با مهمترین علائم و نشانه های وسواس فکری بیشتر آشنا می کنیم تا با آنالیز رفتارهای خود بتوانید بهتر تشخیص دهید که آیا گرفتار وسواس فکری شده اید یا خیر! تا بتوانید در همان مراحل ابتدایی بیماری را مهار کنید.

مهمترین نشانه های وسواس فکری شامل چه مواردی می شود؟

وسواس های فکری دارای علائم زیادی هستند. البته تشخیص چنین موضوعی بهتر است توسط یک مشاور انجام شود. اما ما در این قسمت به برخی از شفاف ترین علائمی که ممکن است نشانه وسواس فکری برای شما باشد را عنوان می کنیم. پس با ما همراه باشید تا با علائم و نشانه های وسواس فکری بیشتر آشنا شوید.

  • واهمه شدید از کثیفی و یا آلودگی محیط اطراف خود
  • ترس از اتفاقاتی که نیفتاده است و احتمال اینکه اتفاق بیفتد نیز بسیار کم است. مانند ترس از رانندگی، ترس از تصادفات و یا حتی ترس از حادثه هایی همچون زلزله، سیل و …
  • ترسیدن از اینکه ممکن است رفتار خشونت آمیزی از وی سر بزند و به اطرافیان خود آسیب فیزیکی وارد کند.
  • ترس و نگرانی به دلیل نامنظم بودن وسایل و همچنین قرینه نبودن وسایل محل کار و محل زندگی

لازم به ذکر است برخی دیگر از علائم نیز وجود دارند که جزو شاخه ی وسواس عملی محسوب می شوند. جا دارد در همین قسمت از مقاله نیز اشاره ای داشته باشیم به همین موضوع که نشانه های وسواس عملی به چه صورت است و آن ها را نیز بشناسیم. نشانه های وسواس عملی عبارتند از:

  • شستشوی بیش از اندازه ی دست ها و پاها و یا حمام رفتن های مکرر و طولانی
  • دست ندادن با سایرین و دست نزدن به سطوحی همچون درب، پنجره و …
  • به طور مداوم یک موضوعی را چک می کنند. مثلا: خاموش بودن اجاق گاز، بسته بودن درب خودرو، برداشتن کلید و …
  • رعایت بی از حد و وسواس گونه ترتیب و انضباط، حتی در ترتیب خوردن غذاهای روی میز
  • خانه، محل کار یا خودروی بیش از اندازه تمیزی دارند و وسواس شدیدی به کثیف بودن آن ها از خود نشان می دهند.

آیا من وسواس دارم؟

با توجه به علائم، نشانه و تعریفی که در بالا به طور کامل عنوان کردیم می رسیم به اصلی ترین سوالی که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. اینکه آیا من نیز وسواس دارم یا کارهایی که می کنم اصلا وسواس گونه نمی باشد؟

برای پاسخ به این پرسش قطعا باید با یک مشاور و متخصص صحبت کنید. نظر یک مشاور در این میان می تواند شما را راهنمایی کند. اما پیش از آن می توانید علائمی که در بالا ذکر شد را درون خود به دقت مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که نسبت به وسواس فکری خود و نشانه های وسواس فکری شک و شبه ای دارید پیشنهاد می کنم حتما از یک مشاور کاربلد کمک و مشاوره دریافت نمایید. هر چه سریع تر مشکل خود را شناسایی نمایید قطعا زودتر و راحت تر می توانید خود را درمان کنید. پس در همان ابتدا و با مشاهده اولین نشانه ها به مشاور مراجعه نمایید. لازم به ذکر است در صورتی که چنین علائمی را در اطرافیان خود نیز مشاهده نمودید بهتر است آن ها را راهنمایی کنید تا با یک مشاور خود صحبت کنند و مشکل خود را برطرف کنند.

اهمیت کمک گرفتن از مشاور در زمینه درمان وسواس

برخی از افراد که خود درمان هستند و گمان می کنند خودشان می توانند مشکلات پیش آمده را به تنهایی برطرف کنند شروع به جستجوی راه های درمانی وسواس فکری می کنند. این افراد همان هایی هستند که برای مشکلات جسمانی خود نیز به پزشک مراجعه نمی کنند. تا حدی از مراجعه به مشاور امتناع می کنند که دیگر دیر می شود.

اما خوب است بدانید که برای درمان مشکلات روحی و روانی حتما باید از یک مشاور و یا روانشناس با تجربه و دلسوز کمک بگیرید. زیرا در صورتی که بیماری شما در همان دوران ابتدایی و با دیدن اولین نشانه های وسواس فکری شناسایی شود قطعا درمان شما نیز بسیار راحت تر می باشد. هر چه زودتر مشکل را شناسایی کنید. درمان نیز سریع تر اتفاق می افتد. پس دست روی دست نگذارید و به فکر درمان خود باشید.

سخن آخر درباره نشانه های وسواس فکری

بنابر مواردی که در این مقاله مطالعه نمودید بهتر است در زمینه های روحی و روانی به فرد با تجربه و متخصص در زمینه خود مراجعه نمایید. به همان میزان که به جسم خود اهمیت می دهید باید به روح و روان خود نیز اهمیت دهید. جالب است بدانید که بسیاری از بیماری های جسمی نشات گرفته از همین بیماری های روحی و روانی می باشد. پس بهتر است با شماره های درج شده در همین سایت تماس بگیرید و در سریع ترین زمان ممکن حضورا به مشاور با تجربه و متخصص در زمینه وسواس های فکری مراجعه نمایید. در زمینه ی بیماری های روحی بهتر است خود درمانی را کنار بگذارید تا سلامت روان خود را هر چه سریعتر به دست آورید. هیچ چیز جای سلامت روحی و جسمی شما را پر نمی کند. پس به سلامت خود اهمیت دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *