منوی دسته بندی

5 نشانه اضطراب در افراد

نشانه های اضطراب

استرس و اضطراب جزئی از مراحل مختلف زندگی ما می‌باشد که هر کس ممکن است آن‌ها را تجربه کند. توجه نمایید که حس استرس و اضطراب به طور کلی یک واکنش طبیعی می‌باشد که بدن ما در شرایط حساس و دلهره ‌آور به ‌عنوان یک‌ فاز دفاعی این حس را در بدن ما فعال می‌کند. اما اگر به هر دلیلی این حس بیش ‌از حد در ما ایجاد شود، می‌تواند مشکلات زیادی را با خود به ‌همراه داشته باشد. ما در این مطلب می‌خواهیم برای شما در رابطه با نشانه‌ های اضطراب صحبت کنیم و به شما بگوییم که این نشانه‌ ها کدام‌ ها هستند و شما چگونه می‌توانید متوجه شوید که آیا علائم اضطراب را دارید یا خیر. توجه نمایید که اگر حس استرس و اضطراب شدید در بدن درمان نشود، متاسفانه تأثیرات بسیار بدی را در زندگی ما ایجاد خواهد کرد و می‌تواند باعث ایجاد اختلال در زندگی ما شود‌. به‌ همین دلیل این اختلال و بیماری بهتر است که هر چه سریع‌تر درمان شود تا خدای‌ نکرده مشکلات گوناگونی را برای افراد به وجود نیاورد. به‌ طور کلی عوامل گوناگونی مانند ارث و ژنتیک، عوامل زیست‌شناختی، حوادث ناگوار در کودکی، اختلال در هورمون ‌های بدن، عوامل محیطی و اجتماعی و وقایع ناهنجار و دلهره ‌آور، از مواردی هستند که می‌توانند باعث ایجاد نشانه‌ های اضطراب در ما انسان ‌ها شوند. اضطراب عارضه‌ای طبیعی می‌باشد و هر انسان سالمی در دور های گوناگونی از زندگی خود این حس را تجربه می‌کند؛ اما اگر احساس استرس و اضطراب بیش ‌از حد، به بخش زندگی همیشگی ما تبدیل شود این‌ موضوع باید حتما درمان شود و به‌ عنوان یک اختلال شناخته می‌شود.

نگرانی بیش ‌از حد و مفرط، اولین مورد از نشانه ‌های اضطراب

توجه نمایید که اولین و مهم‌ترین مورد از نشانه‌ های اضطراب این است که یک فرد همواره نگرانی مفرط داشته باشد و در رابطه با هر مسئله کوچک و بی‌ارزشی به دل خود نگرانی راه دهد. توجه نمایید که همه ما انسان‌ ها دارای قدرت تفکر هستیم و می‌توانیم میزان خطری که در انتظار ما خواهد بود را بررسی نماییم. اما افرادی که دچار اختلال اضطراب می‌باشند، متأسفانه بسیار بدبین می‌باشند و همه‌ چیز را در بدترین حالتش تصور می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود که این‌ گونه افراد دارای نگرانی دائم و همیشگی باشد و این‌ موضوع می‌تواند برای آن‌ ها مشکل‌ساز شود. توجه نمایید که اگر این اختلال در افراد درمان نشود، گسترش پیدا خواهد کرد و تمام بخش ‌های زندگی فرد را با خود همراه خواهد کرد؛ به ‌همین دلیل این بیماری باید هر چه سریع‌تر درمان شود تا خدای‌ نکرده هیچ فردی از داشتن استرس و اضطراب بیش ‌از حد و بی‌مورد رنج نبرد. پس اولین عامل از نشانه ‌های استرس و اضطراب، نگرانی بیش‌ از حد و زیاد می‌باشد.‌

اختلال در تمرکز

یکی دیگر از نشانه‌ های اضطراب این است که یک فرد نتواند به ‌خوبی و به‌ صورت کامل روی فعالیت ‌های روزانه خود و یا موارد گوناگون دیگری تمرکز داشته باشد. استرس و اضطراب بیش‌ از حد تمام زندگی و ذهن ما را وقف نگرانی‌ های بی‌مورد می‌کند و در این زمینه جایی برای تمرکز کردن باقی نمی‌گذارد. افراد مضطرب هنگامی‌ که قصد دارند روی چیزی تمرکز کنند، متاسفانه نقاط منفی و افکار منفی ذهن آن ها را کامل در بر خواهد گرفت و به آنها اجازه نمی‌دهد که در زمینه مورد نظر خود تمرکز داشته باشند. توجه نمایید که این اختلال باید هر چه سریع‌تر درمان شود و اگر این مورد از نشانه‌ های اضطراب جدی گرفته نشود می‌تواند زمینه تحصیلی و کاری زندگی افراد را تحت تاثیر خودش قرار دهد. دمی‌تواند عملکرد افراد را تا حد بسیار زیادی پایین بیاورد‌. دشواری تمرکز، علاوه ‌بر این موارد می‌تواند سلامت روان افراد را نیز تحت تاثیر خودش قرار می دهد و این مورد را نیز دچار مشکل میکند. 

حملات عصبی زیاد 

از دیگر نشانه‌ های اضطراب و علائم اضطراب این می‌باشد که افراد معمولاً سریع‌تر از سایر افرد دچار وحشت ‌زدگی و حملات عصبی می‌شوند. این موضوع می‌تواند تبعات بسیار زیان باری داشته باشد، و زندگی‌ افراد را تحت‌الشعاع قرار دهد. توجه نمایید که وحشت‌زدگی بیش ‌از حد، علاوه ‌بر تأثیرات منفی روانی، می‌تواند جسم افراد نیز تاثیر بگذارد. این تاثیر با نشانه هایی مانند بالاتر رفتن ضربان قلب و نبض، ایجاد نفس تنگی، عرق کردن بیش ‌از حد، لرزیدن تمام اعضای بدن، و حتی در موارد نادری مرگ را با خود به‌ همراه خواهد داشت. پس این نشانه از نشانه‌ های اضطراب باید حتما مورد توجه قرار بگیرد و در صورت دیدن این علائم شما حتما باید برای درمان اضطراب شدید به پزشک مراجعه فرمایید. 

خستگی مفرط و بیش ‌از حد

شاید شنیدن این‌ که خستگی از علائم اضطراب است، کمی تعجب ‌‌بر انگیز باشد؛ اما جالب است بدانید که یکی از نشانه‌ های اضطراب، خستگی مفرط و بیش ‌از حد و احساس خواب‌ آلودگی می‌باشد. اگر خستگی بیش ‌از حد شما در ذهن شما پیش بیاید، این خستگی می‌تواند ناشی از اضطراب شما باشد. هنگامی ‌که شما فعالیت بسیار زیادی را مغز خود انجام می‌دهید و در زمینه‌ی فکر کردن راجع به موارد و موضوعات بی ارزش مغز خودتان را خسته می‌کنید، ذهن احساس خستگی می‌کند و به بدن و سایر اعضای شما نیز دستور خستگی را می‌دهد در این زمینه شما ممکن است که به استراحت نیاز پیدا کنید تا بتوانید انرژی خودتان را باز پس گیرید. پس اگر دیدید که بدون انجام فعالیت‌ه ای سخت و حتی با نشستن در خانه نیز احساس خستگی می‌کنید، باید حتما این‌‌مورد را از نشانه‌ های اضطراب تلقی کنید و حتما برای درمان به پزشک مراجعه فرمایید. 

منقبض شدن عضلات 

یکی دیگر از مواردی که ما می‌توانیم آن را جزء نشانه‌ های اضطراب در نظر بگیریم سفت شدن و منقبض کردن عضلات است. توجه نمایید که شاید در بسیاری از موارد این سفت کردن و منقبض کردن عضلات کاملاً طبیعی باشد اما اگر این پدیده در تعداد بالایی در روز های هفته به وجود بیاید می‌تواند به‌ عنوان یکی از نشانه‌ های اضطراب در نظر گرفته شود. شما حتما باید برای درمان آن به پزشک مراجعه فرمایید زیرا منقبض شدن بیش ‌از حد عضلات اتفاقات خوبی را در آینده برای شما رقم نخواهد زد. علاوه ‌بر این موارد، منقبض کردن بیش ‌از حد عضلات می‌تواند در آینده درد های مفصلی زیادی را با خود برای ما به‌ همراه داشته باشد. بنابراین این عارضه، عارضه‌ای است که می‌تواند علاوه‌‌ بر ذهن، روی جسم ما نیز تاثیرگذار باشد. پس شما باید هرچه سریع ‌تر در صورت دیدن این علائم و مشاهده آن ‌ها به پزشک مراجعه فرمایید تا بتوانید اضطراب بیش‌ازحد خودتان را درمان کنید و به ‌راحتی و بدون هیچ‌ گونه مشکلی به زندگی مانند افراد عادی ادامه دهید. بی‌توجهی به علائم و نشانه‌ های اضطراب بیماری شما را درمان نخواهد کرد بلکه باعث بدتر شدن آن می‌شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *